ژن عامل چاقی و دیابت ارثی کشف شد - گروه بین‌المللی آگاهان
اخبار و مقالات

ژن عامل چاقی و دیابت ارثی کشف شد

gen

محققان انگلیسی یک تغییر ژنتیکی خاص کشف کرده اند که بدن را از تولید یک پروتئین مهم که برای کنترل اشتها و مقابله با بیماری چاقی و دیابت نقش اساسی دارد، باز می دارد.
تولید این پروتیین برای پردازش شماری از هورمون ها و انتقال دهنده های مغزی که اشتها، انسولین و سایر هورمون های را کنترل می کنند، مهم است .
درحالیکه محققان در مورد نسبت افرادی که چاقی و یا دیابت آنها بر اثر تغییرات ارثی ژنتیکی است، مطمئن نیستند اما بیش از ۳۰ ژن وجود دارد که می توانند عوامل خطرسازی را برای این بیماری ها ایجاد کنند.
پروفسور الکس بلک مور از بخش پزشکی کالج سلطنتی لندن در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: اکنون شمار در حال افزایشی از دلایل تک ژنی چاقی و دیابت شناخته شده اند.
وی افزود: هنوز نمی دانیم که چه تعداد دلایل تک ژنی دیگر باید در ارتباط با چاقی و دیابت شناخته شوند و یا نسبت افراد چاق مفرط را در جمعیت که دارای این بیماری ها هستند، نمی دانیم.
محققان در یک مطالعه توالی دی.ان.ی یک زن ۲۰ ساله چاق بیمار گونه و شش تن از اعضای خانواده وی را که علاوه بر ابتلا به چاقی در دوران کودکی ، اشتهای افزایش یافته، دیابت نوع دو، مشکلات در فراگیری و مشکلات در باروری داشتند، بررسی کردند.
این مطالعه نشان داد که این زن ۲۲ دارای دو رونوشت از یک تغییر ژنتیکی مضر است که بدن وی را از ساخت carboxypeptidase-E باز می دارد.
carboxypeptidase-E به کنترل اشتها ، انسولین و سایر هورمون های مرتبط با باروری کمک می کند.
نقص carboxypeptidase-E یک خصیصه ارثی و به این معنی است که هر دو والدین حامل این ژن هستند.
این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

برچسب ها: - -

مطلب قبلی

iron-food عدس که انواع گوناگونی از آن وجود دارد از جمله خوراکی های گیاهی سرشار از آهن است. هر 100 گرم عدس حاوی 8 میلی گرم آهن است. افزون بر این، عدس بسیار مغذی و پر از پروتئین است. متخصصان تغذیه می گویند: آهن موجود در غذاهای گوشتی بهتر جذب بدن می شود تا آهنی که در سبزیجات و غذاهای گیاهی هست. با وجود این گیاه خواران می توانند از سبزیجاتی خاص بهره برند و راه هایی به کار بندند تا آهن …

مطلب بعدی

eftar یک کارشناس ارشد تغذیه گفت: در وعده شام از مصرف غذای سنگین خودداری کنید و بهتر است شام با فاصله 2 ساعت پس از افطار میل شود. مریم صالحی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه در وعده افطار بهتر است ابتدا با چای، آب جوش یا شیر گرم و خرما یا کشمش روزه خود را باز کنید، گفت: در وعده افطار استفاده از نان و پنیر و سبزی و تا حد امکان استفاده از مغزها مثل گردو و پسته …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.