اخبار و مقالات

چرا خون‌دماغ در زمستان شایع است؟

bleed

پزشکان معتقدند خون‌دماغ در زمستان شایع است اما نگران‌کننده نیست.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر «جیمز استانکیئویکز» از مرکز درمانی دانشگاه لویولا در آمریکا گفت: هوای سرد زمستان موجب خشکی و تحریک پذیری بینی می‌شوند و احتمال خون‌دماغ شدن را افزایش می‌دهد.

به گفته این پزشک، افراد مسن بیشتر از گروه‌های سنی دیگر در فصل زمستان دچار خونریزی از بینی می‌شوند زیرا غشای مخاط بینی آنان رطوبت و نرمی کافی ندارد و جریان هوای خشک، موجب نازک شدن رگ‌های خونی در بینی می‌شود. همچنین زنان مسن و افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند بیشتر در معرض این عارضه قرار دارند. علاوه بر این در دوران پس از قاعدگی نیز به دلیل کاهش سطح استروژن، احتمال خونریزی بینی بالاتر می‌رود.

دکتر استانکیئویکز به افراد توصیه می‌کند هنگام خونریزی بینی نگران و مضطرب نشوند بلکه تنها سر خود را به سمت عقب نگه دارند و برای مدت زمان پنج دقیقه فشاری را با انگشتان به سوراخ بینی‌های خود وارد کنند.

همچنین استفاده از یخ در این شرایط توصیه می‌شود. سرما موجب انقباض رگ‌های خونی شده و در نتیجه سرعت جریان خون را پایین می‌آورد. هرچند در موارد شدید و در صورتی که خونریزی متوقف نشود لازم است به پزشک مراجعه شود تا رگ سوزانده شود به این مفهوم که به زخم حرارت داده می‌شود تا جریان خون بند آید.

به گزارش هلث دی نیوز، پزشکان توصیه می‌کنند که با مرطوب نگه داشتن فضای اتاق چند ساعت پیش از خوابیدن می‌توان از خونریزی بینی جلوگیری کرد.

مطلب قبلی

det_efetio مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشک قانونی گفت: به منظور کاهش پرونده‌های قصور پزشکی و پیشگیری از بروز عارضه برای مردم، وزارت بهداشت صلاحیت حرفه‌ای هر گروه پزشکی را برای اقدامات طبی و جراحی تعیین کند. کامران سلطانی در گفت‌وگو با ایلنا درباره پرونده‌های مربوط به قصور پزشکی، گفت: پرونده‌های قصور پزشکی در حقیقت پرونده‌هایی است که به سازمان پزشک قانونی برای اظهارنظر قانونی ارجاع می‌شود. اگر کسی از فرآیند یا مراحل درمانش شکایتی داشته باشد، طبق قانون می‌تواند به دادسرای عمومی …

مطلب بعدی

dr-hashemi ،‌علی صابری در یکصد و چهل و دومین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در تذکرات پیش از دستور اظهار داشت: در شورای شهر از وزیر بهداشت 2 بار به دلیل اقدامات صورت گرفته در ریزگردها و همراهی وی با مردم تقدیر شده است. وی ادامه داد: ولی باید با توجه به این که 28فرودین روز جهانی هموفیلی است نکته‌ای را به وزیر بهداشت تذکر بدهم که وزیر بهداشت پیگیر باشند. صابری افزود: پیگیری پرونده بیماران هموفیلی از سال 1376 آغاز شده و …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.