اخبار و مقالات

چرا بعضی از موها قشنگند و بعضی نه؟

mooa

چرا برخی افراد موهای نرم، لَخت، غیر جذاب و چسبیده به سر دارند و در عوض، برخی همیشه از موهای پُر، با حالت ارتجاعی و زیبا برخوردارند؟ برای پاسخ به این سوالات، این مقاله ویژه را بخوانید:

زیبایی و حالت ارتجاعی موها به چند عامل بستگی دارد که در صورت نبودن یکی از آنها زیبایی مو کمی دچار اختلال می شود. اگر شما جزو آن دسته از آن خانم ها هستید که موهایتان زیبایی خود را از دست داده است، با خواندن مقاله زیر و اجرای راهکارهای آن، زیبایی را به خود بازگردانید.

قطر و سایز موها: هر یک از تارهای مو چه قطر و سایزی دارند؟

دانسیته موها: یعنی چه مقدار مو روی سر قرار دارد.

نرمی موها: یعنی تا چه حد مو قادر است از سطح سر فاصله بگیرد و این فاصله را حفظ کند؟

مواج بودن موها: یعنی تا چه حد مو، موج و فِر طبیعی دارد؟

اصطکاک موها: هریک از تارهای موی سر تا چه حد سُر و لیز است؟

چسبندگی موها: تا چه حد موهای سر به یکدیگر می چسبند

قطر موها:

قطر موی انسان از ۴۰ تا ۱۲۰ میکرون متفاوت است. ساختار و بافت مو معمولا در سه گروه تقسیم بندی می شوند:

موی نازک: کمتر از ۶۰ میکرون

موی متوسط: ۶۰ تا ۸۰ میکرون

موی ضخیم: بزرگتر از ۸۰ میکرون

متاسفانه قابلیت کمی برای افزایش دائمی قطر مو وجود دارد. اما می توان با سالم نگه داشتن ساقه مو، تا حد امکان افزایش قطر مو را به بیشترین حد ممکن رساند. به عبارتی، همواره باید از یک رژیم غذایی خوب و متوازن استفاده کرد.

توصیه متخصصان:

محصولات styling (مثل موس و ژل) با تشکیل لایه پلیمری در اطراف مو ها، می توانند قطر موها را تا دو برابر افزایش دهند.

دانسیته:

دانسیته مو یعنی تعداد موهای موجود در یک سانتی متر مربع از پوست سر. به طور متوسط، اغلب افراد بالغ، بین ۱۰هزار تا ۱۵۰هزار مو بر روی سرشان دارند.

چرا دانسیته مو مهم است؟

۱ اگر شما دانسیته موی بالاتری داشته باشید، موی بیشتری دارید و طبعا دم اسبی ضخیم‌تری هم خواهید داشت.

۲ زمانی که موها به یکدیگر نزدیکترند، به یکدیگر کمک می کنند تا صاف و مستقیم بایستند.

در واقع دانسیته موی سر، در دوران کودکی بیشترین مقدار را دارد و با گذشت زمان و پیر شدن فرد، کاهش می یابد. بیشترین دانسیته مو، مربوط به ۱۶ سالگی است و سپس تا ۵۰ سالگی کاهش می یابد.

توصیه متخصصان:

ساده ترین کاری که می توان برای نگهداری دانسیته موها انجام داد، سالم نگه داشتن مو و پوست سر است.

بایستی از کشیدن و شانه کردن شدید موها و بستن محکم آنها به شکل دم اسبی خودداری کرد.

استفاده از شامپوهای ضدشوره و استفاده از موس به جای ژل

سختی و سفتی مو:

اصطلاح سفتی به قابلیت و توانایی صاف و سفت ایستادن مو گفته می شود. سفتی، فاکتوری است که مستقیما با ضخامت مو مرتبط بوده و هر چقدر مو نازکتر باشد، سفتی آن کمتر است.

یک برش صحیح و کامل توسط آرایشگر، در به حداکثر رساندن سفتی موها بسیار مهم است. بافت و لایه های مو این امکان را فراهم می سازند که موها با یکدیگر کار کنند و سفتی و بلند شدن بیشتری داشته باشند.

توصیه متخصصان:

برای به دست آوردن انسجام بیشتر، بایستی از موم های استایلینگ(wax,paste) استفاده شود. افزایش سفتی مو به وسیله محصولات استایلینگ، از طریق پلیمرهای نگهدارنده آن است. این پلیمرها قادرند سفتی موها را با اتصالاتی که بطور جمعی با موها ایجاد می کنند، موقتا افزایش دهند.

انحنا:

موهای مواج و مجعد نسبت به موهای صاف، فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند.

با استفاده از یک استایلر مانند موس و یا ژل می توان به موها انحنا داد. حرارت نیز، پلیمر های استایلینگ را ذوب کرده و به جریان می اندازد. بنابراین تماس مو به مو افزایش یافته و یک نگهداری طولانی تر و بهتر ایجاد می شود. همچنین افزایش موج و انحنای طبیعی موها، یک راه آسان برای ایجاد حجم طولانی مدت موها خواهد بود.

توصیه متخصصان:

استفاده از یک برس گِرد و ترجیحا هم شکل موها نیز به بلند شدن ریشه موها کمک می کند. از این جهت، می توان از فلز گرد داغ (مانند بابی لیس) برای افزایش حجم انتهای موها استفاده کرد.

اصطکاک:

اصطکاک یا عدم یکنواختی تار مو، بر حجم موها اثر می گذارد.

معمولا افرادی که موهای نازک دارند، تمایلی به استفاده از نرم کننده ها ندارند ولی باید دانست که حتی موهای نازک نیز احتیاج به مقدار معینی نرم کننده حاوی سیلیکون دارند.

به همین دلیل، اغلب خانم هایی که موهای نازک دارند، بایستی مقدار کمتری از نرم کننده های موی سر استفاده کنند؛ چرا که مصرف بیش از حد نرم کننده های مو، اصطکاک موها را از بین برده و مو به حجم دلخواه نخواهد رسید.

توصیه متخصصان:

ژل های استایلینگ و موس ها (به طور موقت) اصطکاک را برای نگهداری استیل مو افزایش می دهند، این امر کمک می کند تا موها در یک شکل و استیل مناسب باقی بماند. راه دیگر افزایش اصطکاک، رنگ کردن موهاست.

چسبندگی:

میزان تمایل مو برای چسبیدن به سر را چسبندگی گویند.

دو نوع چسبندگی می تواند به حجم مو ضربه بزند:

۱. سنگینی ناشی از چرک و روغن موها، می تواند موها را به یکدیگر و یا به پوست سر بچسباند.

۲٫ بار الکتریکی ساکن، می تواند باعث پرواز مو و یا برعکس چسبیدن آنها به یکدیگر شوند. اگر موها پس از برداشتن کلاه، به گردن یا صورت بچسبد، به دلیل بار های الکتریکی ساکن است.

توصیه متخصصان:

برای حجیم ماندن طولانی مدت موها، باید آنها را کاملا تمیز کرد.

حتی الامکان سعی کنید از کلاه برای مدت طولانی استفاده نکنید.

برچسب ها:

مطلب قبلی

warm تابستان و تعطیلات آن هرچند برای بعضی ها خوشایند است، اما ابتلا به بعضی بیماری ها می تواند علاوه بر روزهای طولانی و گرمای هوا و آفتاب زدگی مزید بر علت شود و سختی همه آنها را دوچندان کند. امکان بروز و تشدید بعضی بیماری ها در این فصل زیاد است و اگر حواستان نباشد کارتان به دوا و دکتر می کشد. آنژین (گلودرد) متخصص بیماری های داخلی و عفونی در ضمیمه سیب روزنامه جام جم نوشت: باکتری ها عاشق گرما هستند …

مطلب بعدی

dia دیابت یک بیماری بسیار شایع و شیوع آن در تمام دنیا از جمله ایران رو به افزایش است. افراد مبتلا به دیابت در معرض بروز عوارض خاصی قرار دارند که از جمله آنها می توان به مشکلات بینایی، کلیوی، پوستی و قلبی عروقی اشاره کرد. دکتر هانیه زائررضایی: دیابت یک بیماری بسیار شایع و شیوع آن در تمام دنیا از جمله ایران رو به افزایش است. افراد مبتلا به دیابت در معرض بروز عوارض خاصی قرار دارند که از جمله آنها …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.