اخبار و مقالات

روغن پومیس ٬ آشنای ناآشنا و مضرتر از روغن پالم

oils

روغن‌ها در زندگی انسان مصارف متعددی دارد، یکی از روغن‌هایی که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و همواره در تمامی منازل می‌توان آن را مشاهده کرد، روغن‌زیتون است که می‌توان در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کرد، حال آنکه شنیده می‌شود نوعی از این روغن مضرات بسیاری برای انسان به همراه دارد و مردم نیز در این زمینه اطلاعاتی ندارند که لازم است چاره‌اندیشی جدی صورت گیرد.

یک کارشناس صنایع غذایی اظهار کرد: روغن پومیس مضرتر از پالم است که سال‌هاست وارد کشور می‌شود ولی در این زمینه به جامعه اطلاع‌رسانی نمی‌شود.

روغنی مضرتر از پالم وارد کشور می‌شود

رضا طالب، کارشناس صنایع اضافه کرد: روغن پومیس از تفاله زیتون به‌دست می‌آید که یک محصول شیمیایی بوده و برای سلامتی انسان بسیار مضر است. این روغن که از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، و یونان به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شود، به همان اندازه که برای مصرف‌کنندگان زیان‌آور است، برای واردکنندگان سود فراوانی به همراه دارد.
این پژوهشگر صنایع غذایی بیان کرد: این روغن در تمامی کشورها به مصرف صنعتی می‌رسد، اما در ایران به‌دلیل گران بودن روغن‌زیتون، ۱۰ درصد زیر قیمت عرضه‌ شده و برای واردکنندگان غیرمجاز آن حاشیه سود بسیار بالایی دارد.

به گفته طالب، روغن پومیس به‌دلیل شیمیایی و سرطان‌زا بودن بر پایه استاندارد ۱۴۴۶ وزارت بهداشت، مصرف خوراکی ندارد.

گفتنی است چندی پیش، مدیرکل نظارت بر فراورده‌های غذایی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو از غیرمجاز بودن مصرفروغن پومیس خبر داده و گفته بود: یکی از بدترین نوع روغن‌ها در فرایند تهیه روغن‌زیتون، روغن استخراج‌شده از تفاله زیتون است و طرز تهیه آن نیز به این صورت است که باقی‌مانده حاصل از تفاله زیتون که هنوز دارای مقداری روغن است را با هگزان فراوان و حرارت زیاد استخراج کرده و با عنوان روغن حاصل از تفاله زیتون یا «پومیس» به فروش می‌رسانند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این باره می‌گوید: روغن‌های گیاهی، روغن‌های سالم بوده که به دلیل حضور اسیدهای چرب غیراشباع و میزان اسید چرب ترانس کمتر برای سلامتی انسان مفید هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه «پومیس» روغنی است که با حرارت بالا از تفاله زیتون به دست می‌آید، اضافه کرد: این روغن اولویت غذایی ندارد و به‌دلیل حضور نوع اسیدهای چرب و مواد زائد برای ایمنی و سلامت انسان مضر است

محمد آزادبخت بیان کرد: تمامی روغن‌های گیاهی، روغن‌های خوبی برای سلامتی انسان هستند، اگر فردی در فراورده‌های لبنی به روغن حیوانی، روغن گیاهی اضافه کند تخلف کرده نه اینکه سلامت انسان‌ها را به خطر انداخته بلکه از فرمول قانونی مرتکب تخلف شده است.

وی با اشاره به اینکه بحث درجه‌بندی و اولویت‌بندی در روغن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، گفت: در روغن زیتون روغن ویوجین یکی از بهترین روغن‌ها از میوه زیتون و با فشار ملایم تهیه شده که بسیار باارزش بوده و در صنایع دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد البته روغن زیتون درجه یک و دو نیز با فشار ملایم‌تری تهیه می‌شوند که در صنایع غذایی و دارویی قابل استفاده هستند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه روغن پومیس که با حرارت بالا از تفاله زیتون به دست می‌آید، اضافه کرد: این روغن اولویت غذایی ندارد و به‌دلیل حضور نوع اسیدهای چرب و مواد زائد برای ایمنی و سلامت انسان مضر است.

آزادبخت تصریح کرد: اصل قضیه روغن گیاهی برای سلامت مفید است ولی باید صریحاً گفت روغنی که از تفاله‌ها با شرایط ویژه با ویژگی‌های استخراجی نامناسب استحصال می‌شود، از نظر ایمنی مورد تأیید نیست.

تاکنون در سطح مازندران گزارشی از ورود این نوع روغن نداشتیم

وی با اعلام اینکه سازمان غذا و دارو نیز تاکنون این روغن را برای مصرف غذایی تأیید نکرده است، بیان کرد: تاکنون در سطح مازندران گزارشی از ورود این نوع روغن نداشتیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان گفت: به‌دلیل اینکه در روش تهیه روغن پومیس ، از حرارت زیاد استفاده می‌شود، ترکیبات کلی برای سلامتی مضر است و احتمال اینکه برخی از ترکیبات حاصل بتواند در مراحلی از سرطان موثر باشد، دور از ذهن نیست.

مطلب قبلی

cancer تنها در پنج درصد فیبروم‌ها ممكن است تغییرات بدخیمی ایجاد شود بنابراین جای نگرانی وجود ندارد مگر اینكه در روند آزمایش مشخص شود كه فیبروم در مدت كوتاهی مثلا سه، چهار یا شش ماه رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است چراكه احتمال بدخیمی وجود دارد. فیبروم رحمی، توده‌‌هایی است كه از بافت عضلانی جداره رحم سرچشمه می‌گیرد و تشكیل آن در خانم‌‌ها بسیار شایع است. فیبروم رحم آرزوی مادر شدن را به دل صاحبانش می‌گذارد یا اینكه رحم آنها را سرطانی می‌كند؟ معلوم نیست …

مطلب بعدی

boy-phone بد نیست بدانید که همکاری که در موردش صحبت می کنم، یک کاربر بسیار فعال در شبکه های اجتماعی است و همیشه با دنیای مجازی ارتباط تنگاتنگی دارد. راستش را بخواهید، خودم هم انتظار نداشتم رفتارم اینچنین روی او تاثیر بگذارد. خانم آژا فراست، به تازگی مقاله ای را در فوربز به رشته تحریر درآورده که در آن تاثیر کنار گذاشتن موبایل را بر روی روابط انسانی مورد بررسی قرار می دهد. فراست معتقد است که بدون تلفن همراه، ما انسان های …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.