حقایقی درباره کافئین - گروه بین‌المللی آگاهان
اخبار و مقالات

حقایقی درباره کافئین

caffein

نیمه عمرکافئین در بدن حدود ۴ ساعت است اما این بدان معنان نیست که همه کافئین در بدن از بین رفته و گاهی ۸ تا ۱۲ ساعت بعد از نوشیدن قهوه می‌توان اثرات آن را دید. نیمه عمرکافئین در سیگاری‌ها ۳ ساعت است.

حقایقی درباره کافئینکافئین محبوب‌ترین داروی تغییر خلق و خوی در جهان است. در واقع این ماده یک محرک خفیف سیستم عصبی مرکزی است و در مصرف آن در مقادیر متوسط اثرات مثبتی بر ذهن و بدن می‌گذارد.

به گزارش livescience، برخی شواهد حاکی از آن است که کافئین ممکن است به بهبود حافظه کمک کند. مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرم کافئین برای بزرگسالان و ۲۰۰ میلی گرم برای زنان باردار، توصیه شده است. یک فنجان قهوه معمولاً ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین دارد و این در حالی است که مقدار کافئین یک فنجان چای ۷۰ میلی گرماست.

کلینیک مایو تاکید می‌کند که این میزان مصرف در نوجوانان باید ۱۰۰ میلی گرم در روز باشد.

برخی از افراد به کافئین حساس‌اند چون می‌تواند منجر به سردرد و یا ناراحتی معده شود. ضمن این که می‌تواند احساس وحشت زدگی، اختلالات خواب و یا تپش قلب را نیز ایجاد کند.

نیمه عمرکافئین در بدن حدود ۴ ساعت است اما این بدان معنان نیست که همه کافئین در بدن از بین رفته و گاهی ۸ تا ۱۲ ساعت بعد از نوشیدن قهوه می‌توان اثرات آن را دید. نیمه عمرکافئین در سیگاری‌ها ۳ ساعت است.

یکی از حقایق جالب دیگر در مورد کافئین این است که مرگ ناشی از مصرف آن اگرچه بسیار نادر است ولی می‌تواند رخ دهد. کافئین شبیه به یک ماده شیمیایی در مغز است و ساختار مولکولی آن شبیه آدنوزین، یک انتقال دهنده عصبی است. به دلیل این شباهت، کافئین می‌تواند به گیرنده‌های آدنوزین در مغز متصل شود. و دیگر این که کافئین می‌تواند به تولید هورمون‌های استرس کمک کند.

مطلب قبلی

jealous-guy این احساس در موارد گوناگونی از جمله روابط عاطفی همسران بروز می‌کند و اغلب این ترس‌ها وابسته به یک ترس درونی است که علاوه بر آزار دهنده بودن برای فرد استرس و نگرانی را به ارمغان می‌آورد. دکتر میرزایی کارشناس ارشد روان‌شناسی خصوص حسادت گفت: حسادت یکی از شایع‌ترین هیجانات انسانی است که مستقیماً به روابط بین افراد مربوط می‌شود که در نتیجه آن فرد احساس آشفتگی – ضعف و ناتوانی – پوچی و ترس شدید خواهد کرد. وی با بیان اینکه …

مطلب بعدی

love-young عشقی که با نوعی احساس شدید و ناگهانی در نگاه اول به جنس مخالف ایجاد می‌شود، بدون آن‌که دو طرف نسبت به یکدیگر به شناخت واقعی رسیده باشند با آن عشق واقعی که دکتر محمودزاده از آن سخن می‌گوید، تفاوت‌های زیادی دارد. اغلب جوانان امروزی بر این باورند که برای داشتن یک زندگی مشترک موفق حتما باید عاشق همسر آینده‌شان شوند تا بتوانند با او خوشبخت شوند و گمان می‌کنند اگر همسر آینده‌شان چندین ملاک را برای ازدواج نداشته باشد اشکالی …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.