اخبار و مقالات

بهترین شربت ها برای روزه‌داری از نظر طب سنتی

sharbat

بهترین شربت‌ها برای رفع تشنگی در ماه رمضان ماءالشعیر، شربت لیمو، شربت نارنج یا بالنگ و شربت سکنجبین است.
متخصص طب سنتی برخی دم‌نوش‌ها و شربت‌های مناسب حال روزه‌داران را معرفی کرد و گفت: آب انواع میوه‌ها مانند انار، سیب، به و گلابی برای کاهش عطش در ماه رمضان توصیه می‌شوند.
مریم مقیمی گفت: بهترین شربت‌ها برای رفع تشنگی در ماه رمضان ماءالشعیر، شربت لیمو، شربت نارنج یا بالنگ و شربت سکنجبین است.
وی ادامه داد: همچنین آب انواع میوه‌ها مانند انار، سیب، به و گلابی علاوه بر تقویت معده برای رفع تشنگی توصیه می‌شوند.
این متخصص طب سنتی گفت: دم‌نوش‌های گیاهی نیز از دیدگاه طب سنتی برای ایام روزه‌داری مفید هستند و بیشتر از نوشیدنی‌های گازدار و قندی توصیه می‌شوند.
مقیمی افزود: به عنوان مثال دم‌نوش شیر بادام برای روزه‌داران مناسب است و می‌توان بادام را با عسل و آب سرد مخلوط و مصرف کرد.
وی ادامه داد: شیر خرما نیز نوشیدنی مناسب دیگری برای رفع عطش است که بادام به همراه عسل و خرما و شیر می‌تواند معجونی برای رفع خستگی و عطش باشد.
این متخصص طب سنتی گفت: خوردن شیر با مغز بادام خام، مغز گردو، مغز پسته خام، کنجد و پودر نارگیل نیز نوشیدنی مناسب دیگری برای این ایام است.
وی تصریح کرد: شربت زرشک، خاکشیر و لیمو برای رفع عطش روزه‌داران توصیه می‌شود.
دکتر لادن گیاهی نیز یک نوشیدنی مناسب برای این روزها را معرفی می کند؛ ماءالشعیر طبی نیز نسخه‌ای در طب سنتی است که گفته می‌شود بهتر از هر نوشیدنی دیگری می‌تواند در برابر استرس گرمائی و تشنگی و تحلیل رطوبت، فرد را محافظت کند.
روش تهیه‌ی آن بدین ترتیب است: ۵۰ گرم جوی پوست‌کنده‌ی سالم (نه پرک و نه نیمکوب) با چهار لیوان آب (یک لیتر) با حرارت ملایم به مدت ۴۰ تا ۵۰ دقیقه آهسته جوشانده شود تا وقتی‌که جوها به حالت شکفته و کاملاً پخته برسند.
سپس تا قبل از سرد شدن آن را صاف کرده و در جای خنک قرار دهید. این نوشیدنی حداکثر دو روز در یخچال قابل نگه‌داری است.
می‌توان در هر لیوان از این نوشیدنی یک قاشق مرباخوری عسل اضافه نمود.
لازم به ذکر است که ماءالشعیر طبی نباید غلیظ و ژله‌ای شود در غیر این صورت تأثیر آن معکوس خواهد شد.

برچسب ها: - -

مطلب قبلی

eftar فرصتی است که همه دوست دارند در برکت و رحمت بی منتهای خداوند شریک باشند. اما در این میان افرادی هستند که بدلیل شرایط خاص نمی توانند در میهمانی خدا شرکت کنند. بیماران مبتلا به بیماری های حاد شدید یا مزمن از جمله بیماران قلبی که بحث اصلی این مقاله است ، سالمندان و کسانی که وضعیت‌های خاص فیزیولوژیکی مانند بارداری و شیردهی قرار دارند، معمولاً در این ایام با یک سوال عمده مواجه‌اند: آیا می‌توانند روزه بگیرند یا نه؛ و …

مطلب بعدی

eftar یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با اشاره به مفید بودن روزه‌داری برای سلامت دستگاه گوارش، تأکید کرد: افراد برای بهره‌مندی از فواید روزه‌داری، باید اجازه دهند بدن آن‌ها در طول مدت روزه‌داری گرسنگی را تجربه کند. دکتر مهدی زبیری اظهار کرد: روزه نوعی استراحت برای دستگاه گوارش انسان محسوب می‌شود تا بتواند پس از 11 ماه کار مداوم، استراحت یک ماهه‌ای را داشته باشد. زبیری تصریح کرد: در زمان روزه‌داری، با ایجاد گرسنگی، بدن برای تأمین سوخت و ساز خود …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.