اسامی چند محصول غذایی غیرمجاز اعلام شد - گروه بین‌المللی آگاهان
اخبار و مقالات

اسامی چند محصول غذایی غیرمجاز اعلام شد

oils

سازمان غذا و دارو، اسامی تعدادی محصول غیرمجاز که به دلیل جعل اسناد بهداشتی سازندگان از سوی اداره کل نظارت و ارزیابی فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیرمجاز شناخته شده‌اند را اعلام کرد.

روابط عمومی سازمان غذا و دارو در اطلاعیه‌ای واحدهای تولیدی، نمک با نام تجاری یک تاب، گلاب و عرقیات گیاهی با نام‌های تجاری نفیس، عطرآمیز و گلشن را غیرمجاز و تقلبی معرفی کرد.

پیرو این اطلاعیه، همچنین لواشک و آلوچه بهداشتی با نام تجاری دردانه، رشته پلویی با نام تجاری احمد، کیک شرکت دو نان آذربایجان با نام تجاری دو نان، آب‌لیمو با نام‌های تجاری نمونه و چکامه به دلیل جعل مستندات مورد نظر اداره کل نظارت و ارزیابی فراورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو غیرمجاز هستند.

روابط عمومی سازمان غذا و دارو در ادامه از افرادی که محصولات نامبرده را در سطح عرضه مشاهده می‌کنند خواست که معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، نیروی انتظامی را مطلع سازند تا نسبت به جمع‌آوری آن‌ها اقدام شود. شماره تلفن ۶۶۴۰۵۵۶۹ روابط عمومی سازمان آماده دریافت مشخصات مکان‌های عرضه فرآورده‌های غیرمجاز است.

روغن پومیس غیرمجاز اعلام شد

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، روغن خوراکی «پومیس» را غیرمجاز معرفی نمود و از مردم خواست از خرید آن خودداری کنند.
دکتر هدایت حسینی در خصوص روغن غیر مجاز پومیس، گفت: یکی از بدترین نوع روغن‌ها در فرایند تهیه روغن زیتون، روغن استخراج شده از تفاله زیتون است و طرز تهیه آن نیز بدین صورت است که باقی‌مانده حاصل از تفاله زیتون که هنوز دارای مقداری روغن است، را با هگزان فراوان و حرارت زیاد استخراج می‌کنند و تحت عنوان روغن حاصل از تفاله زیتون یا پومیس (pomace) بفروش می‌رسانند.
وی همچنین با اشاره به اسامی سانسا (Sansa) به زبان ایتالیایی و یا اروخ (Oruj) به زبان اسپانیایی به‌عنوان دیگر نام‌های این روغن‌ها، اظهار داشت: خرید و فروش این محصول تحت هر نامی ممنوع بوده و بازرسان سازمان غذا و دارو و دانشگاه‌ها موظف به جمع‌آوری این فرآورده غیر مجاز از سطح عرضه هستند.

حسینی با بیان اینکه از نظر ضوابط سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد این روغن غیرقابل‌مصرف خوراکی بوده و عموماً از مبادی غیر مجاز وارد کشور می‌شود، افزود: مصرف‌کنندگان باید نسبت به مضرات استفاده از این فرآورده آگاه باشند و در هر بسته‌بندی که به یکی از نام‌های مذکور برخوردند از خرید آن اجتناب نموده و موضوع را به نزدیک‌ترین معاونت غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور یا سامانه ۱۴۹۰ اطلاع دهند.

مدیرکل نظارت بر فرآورده‌های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو در پایان به مردم توصیه کرد: در هنگام خرید روغن به اطلاعات درج‌شده بر روی بسته‌بندی اعم از تاریخ تولید و انقضا و نام و مشخصات شرکت واردکننده، شماره پروانه بهداشتی و نام کشور تولیدکننده دقت نمایند.

مطلب قبلی

boy-hair به گفته مارك رابرتز، پروفسور دانشگاه ايداهو در رشته روانشناسی بالينی، اين رفتار كودك درست مانند زدن كليد و روشن شدن لامپ است. كودك با خودش می‌گويد: " چه جالب! وقتی موهای خواهرم را می‌كشم، او جيغ می‌كشد!". شايد هم دليل مو كشيدن از نظر او، متوقف كردن يك اتفاق ناخوشايند است. مثلاً دوستش می‌خواهد اسباب بازيش را بگيرد و با كشيدن مويش دست از اين كار بر می‌دارد. از آنجايی كه مهارت‌های شناختی كودك، در حال رشد است، او …

مطلب بعدی

eftar دکتر سیما صدرای، متخصص طب مکمل و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه کم خونی افراد با روزه‌داری منافاتی ندارد، تاکید کرد: «باید توجه داشت که نمی توان برای تمام افرادی که به یک نوع بیماری مشترک مبتلا هستند، دستورالعمل یکسانی در مورد روزه داری تجویز کرد؛ چراکه شرایط هر فرد از جمله سن، جنسیت و شدت بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بیماران مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن، با مصرف مکمل آهن (قرص یا …
کلیه حقوق و اسناد این سایت متعلق به گروه بین المللی آگاهان آینده پارس می باشد٬
و هرگونه برداشت از روی محتوای این سایت تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.